Koncert „Pocta předkům“ zahájil Hudební léto v Heřmanově Městci
XIV. ročník mezinárodního festivalu „Hudební léto v kostele sv. Bartoloměje“ má za sebou nedělní zahajovací koncert. Setkal se s nadšenými ovacemi publika, které zcela zaplnilo kostel sv. Bartoloměje. Zvláště niterné Requiem francouzského skladatele Gabriela Faurého svojí hloubkou připomnělo osudy všech osobností i „bezejmenných“ lidí, kteří se zasloužili o náš stát.
Festival na úvod zahájil bývalý ministr kultury Daniel Herman. Jedním z podtitulů letošního ročníku je připomínka 100 let české a československé státnosti. I proto festival otevřela Slavnostní předehra Aloise Hniličky, kde zaznívají variace na melodie z české státní hymny. Následně zaznělo slavné Adagietto z páté Symfonie Gustava Mahlera. A druhá polovina koncertu již byla ve znamení Messe de requiem Gabriela Faurého. Touto skladbou jsme vzdali hold všem, kteří se zasloužili o naši svobodu, kteří stáli na počátku, případně následně budovali náš stát. Symfonický orchestr Konzervatoře Pardubice, spojené pěvecké sbory VUS Pardubice, Vlastislav Heřmanův Městec i sbor Konzervatoře Pardubice připravilyspolečně s vynikajícími sólisty Kristýnou Kůstkovou a Janem Jiráčkem zcela zaplněnému kostelu sv. Bartoloměje skvělý hudební zážitek, který brilantně řídil mladý dirigent Tomáš Židek.
Po tomto slavnostním festivalovém úvodu pokračuje festival za 14 dní v neděli 24. června od 17 hodin unikátním projektem, který přiblíží romskou kulturu v autentickém podání romského dětského pěveckého sboru. V programu „HEJ ROMALE!“ vystoupí hudebníci České filharmonie, romské děti z Chrudimska a Vysokomýtska pod vedením paní Idy Kelarová a členové sboru Čhavorenge. Skoro 100 účinkujících slibuje emotivní zážitek. Koncert bude vyvrcholením celoroční práce s romskými dětmi z vyloučených lokalit Chrudimska a Vysokomýtska. Tyto děti během roku poznávaly sebe, svou identitu a tradice, ze kterých vycházejí, a zároveň společně vytvářely něco krásného a silného. Netradičním koncertem chceme přiblížit i poněkud odlišnou hudební kulturu a současně poděkovat za aktivity České filharmonie právě v Pardubickém kraji. Zazní soudobá i tradiční romská tvorba Desideria Duždy i skladby J. Brahmse č. A. Piazzolly. „Cílem Čhavorenge je budovat vzory, kterých je v romské komunitě málo a které budou inspirovat další generace a dětí,“ přeje si Kelarová. „Díky hudbě můžeme měnit svět,“ věří. Vzorem mají být samotné děti, jejichž působení ve sboru je podmíněno dobrými výsledky ve škole. I podle květnové zkoušky celého projektu v kostele sv. Bartoloměje můžeme doporučit, nenechte si tento koncert ujít, atmosféra bude neopakovatelná.
Marek Výborný
Napsat komentář