XX. ročník festivalu „Hudební léto v kostele sv. Bartoloměje“ v Heřmanově Městci

Konečně můžeme odhalit kompletní program XX. ročníku našeho festivalu! Budeme se moc těšit na viděnou při krásných koncertech 🎵
Na tradiční externí koncert si lze opatřit vstupenky v předprodeji na Ticketportal.
Ostatní koncerty jsou opět s doporučeným vstupným až na místě ✌🏻

Kulaté 20. výročí festivalu vyzývá k velkolepým koncertům oslavující toto výjimečné jubileum. Ve většině obdobných příležitostí bývá vytvářena  dramaturgie stavěná na  účasti světových sólistů a souborů. V Heřmanově Městci jsme se však rozhodli vyhnout se této občas trochu zprofanované cestě. Toto výročí nám naopak poskytuje jedinečnou příležitost pohlédnout zpět, nahlédnout do hloubky, proniknout ke kořenům vzniku festivalu, ke kořenům jak místní tak i české kultury, zaměřit se na množství výrazných kulturních osobností, s přímou vazbou k našemu městu, farnosti, kraji… Naší letošní dramaturgií samozřejmě také chceme přispět k oslavě roku České hudby 2024.

V úvodním koncertu, který se uskuteční 9. června 2024 od 17:00 v kostele sv. Bartoloměje, bude tato dramaturgická myšlenka naplněna měrou vrchovatou. Program složený z děl vrcholného baroka (Bach, Vivaldi, Telemann) bude interpretován sólisty, kteří jsou neodmyslitelnou součástí kulturního a společenského života našeho města a farnosti, místními rodáky, Ludmilou Bartoníčkovou na anglický roh (mimo jiné členka Komorní filharmonie Pardubice) a Vojtěchem Bartoníčkem (absolventem Konzervatoře Pardubice a posluchačem JAMU v Brně) na trubku. Jako další sólisté se představí Lucie Sedláková Hůlová na housle s manželem Martinem Sedlákem na violoncello a jejich dětmi Magdalénou (housle) a Lukášem (violoncello). Kromě toho, že jako rodinný soubor mají za sebou mnoho vystoupení v tomto formátu, patří Lucie Sedláková Hůlová a Martin Sedlák mezi přední české interprety obecně. Kromě jejich nesporných interpretačních kvalit je nominuje také výrazné propojení s naší farností. Jak již jméno napovídá, Martin Sedlák je bratrancem našeho pana faráře Adriana Jaroslava Sedláka. Celým koncertem nás pak provede významný pardubický komorní soubor Barocco sempre giovane, který letos rovněž slaví 20 let od svého založení.

Pro další koncert 23. června 2024 od 17:00, opět v Kostele Svatého Bartoloměje, se nám podařilo získat pěvce světového formátu Romana Janála, který vystoupí společně s neméně významným klavíristou Karlem Košárkem. V duchu oslav roku České hudby přednesou společně program sestavený z děl Smetany, Janáčka, Martinů a také zabrousíme na Slovensko v díle Mikuláše Schneidera-Trnavského. Na prvním červencovém koncertě, konkrétně 7. července opět od 17:00 a také v Kostele Svatého Bartoloměje, vystoupí Kukal Quartet ve složení čtyř mimořádně nadějných hráčů mladé generace – Elišky Kukalové, Kláry Leškové, Daniela Macho a Filipa Rufera. Všichni si velmi váží odkazu české kvartetní školy. Cílem ansámblu je spojit tuto tradici s moderním hudebním přístupem, který si členové osvojili během svých studií na prestižních univerzitách ve Vídni, Salcburku, Drážďanech a Praze. Ansámbl na sebe strhl pozornost poté, co navzdory své krátké existenci získal třetí cenu a titul laureáta na Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro v květnu 2021. Kvarteto na soutěži zaujalo především živelností a přirozeností svého hudebního projevu, unikátní ansámblovou dynamikou a silnou individualitou svých členů. Kvarteto nese jméno významného českého, soudobého skladatele Ondřeje Kukala, a na koncertě přednese program z předních děl českého kvartetního repertoáru. Na okraj stojí za zmínku, že violoncellista souboru Filip Rufer je také absolventem pardubické konzervatoře, čímž je tento koncert dalším dílem pestrobarevné mozaiky propojení s naším regionem.

Koncert v neděli 21. července je vyhrazen oblíbenému výletu mimo zdi kostela sv. Bartoloměje. Tento den již tradičně v amfiteátru Zámeckého parku na externím koncertě vystoupí Bratři Ebenové. Kapela tří bratří (Marek, Kryštof, David) a dalších předních českých hudebníků (Pavel Skála, Jaromír Honzák a Jiří Zelenka) vzešla z původního bratrského tria. Synové významného hudebního skladatele Petra Ebena (1929 – 2007) získali klasické hudební vzdělání a zároveň absorbovali vlivy moderní folkové, jazzové a rockové hudby. Jejich schopnost čerpat ze všech těchto zdrojů a umění používat různé neobvyklé hudební nástroje vytvořila netradiční, na české scéně nenapodobitelný „ebenovský zvuk“. Ve spojení s výjimečnými texty Marka byli a doposud jsou Bratři Ebenové na české hudební scéně jedineční. Letos navíc také uplyne 40 let – další kulaté výročí letošního ročníku festivalu – od vydání jejich první desky “Malé písně do tmy”.

V prvním srpnovém termínu, konkrétně 4. srpna 2024, vystoupí v zpět v prostoru kostela sv. Bartoloměje Jefis Duo – Jakub Jedlinský na akordeon a Pavel Fischer na housle. Tato energická dvojice překračuje s lehkostí hranice hudebních žánrů a přináší strhující spojení world music, klasické hudby a jazzu. Pavel Fischer má za sebou dlouhou a zářivou kariéru jako člen Škampova kvarteta a též výrazné pedagogické působení na vysokých školách ve Spojeném království. Také Pavel Fischer dospěl ve svém životě k onomu pověstnému “Ad fontes” a chtěl se více věnovat svobodnější tvorbě, vycházející s inspirace například také lidovou hudbou, ovšem nejen českou, ale světovou. Tato touha nakonec vyústila ve vznik tohoto tělesa, které se obrací právě k takovým inspiračním zdrojům. Tento koncert je tak drobným úkrokem od „jen a pouze“ klasické hudby, nicméně silně rezonuje s podtitulem letošního festivalu.

Po loňské úspěšné premiéře na našem festivalu se k naší velké radosti do kostela sv. Bartoloměje vrací Karlovarský symfonický orchestr. Opět bude uzavírat festivalový ročník, tentokrát 18. srpna od 17:00. Program bude tentokrát čistě Dvořákovský, zazní drobnější koncertní skladby pro housle a violoncello, kde se jako sólisté představí dva interpreti, kteří jsou spojeni s naším městem. Na violoncello bude hrát Marek Novák, Městecký rodák, violoncellista České filharmonie a před 6 lety přistěhovavší se Ester Kabátová, absolventka Konzervatoře Pardubice a Akademie múzických umění v Praze, bude hrát na housle. Celý závěrečný podvečer pak uzavře slavná Novosvětská symfonie Antonína Dvořáka.

Karlovarský symfonický orchestr
BAROCCO SEMPRE GIOVANE
Lucie Sedláková Hůlová
Kukal Quartet
Agentura Makropulos
Bratři Ebenové
Karel Košárek – klavírista / pianist
Roman Janál
Jedlinský & Fischer Duo