Hudební léto je tady a bude plné hvězd

Druhou červnovou nedělí odstartuje XVIII. ročník mezinárodního festivalu „Hudební léto v kostele sv. Bartoloměje“. Jsme rádi, že v letních měsících budeme moci pravidelným návštěvníkům festivalu opět nabídnout unikátní pestrý program se skvělými uměleckými výkony. Skutečně se letos podařilo zajistit „hvězdné“ umělecké obsazení účinkujících a „Hvězdné léto“ přinese radost z inspirativní hudby každému.

První koncert představuje budoucí hudební hvězdy, v současnosti stále ještě studenty sdružené v Symfonickém orchestru Konzervatoře Pardubice. Mnozí z jeho členů jsou úspěšnými laureáty hudebních soutěží u nás i v zahraničí. Spolu s nimi vystoupí regionální pěvecké sbory včetně PS Vlastislav Heřmanův Městec. Po úvodní Serenádě d moll Antonína Dvořáka zazní poslední korunovační hudba složena na našem území slavná Missa Solemnis – Korunovační mše skutečského rodáka Václava Jana Tomáška, kterou složil pro korunovací posledního korunovaného českého krále Ferdinanda V. v roce 1836. Vše pod taktovkou Ondřeje Mejsnara.

A poslední pondělí 26. června se můžeme těšit na vynikající Talichovo kvarteto. Jan Talich je sólistou a skvělým dirigentem, Roman Patočka koncertním mistrem orchestru hl. města Prahy FOK, Radim Sedmidubský pedagogem Pražské konzervatoře a Michal Kaňka sólistou a pedagogem AMU v Praze. Soubor složený z takto hvězdných individualit, které spojuje láska ke komorní hudbě, přednese mimo jiné slavný kvintet op. 97 Antonína Dvořáka, ve kterém se k nim připojí dramaturg festivalu Jiří Kabát.

Koncerty začínají vždy v 17 hodin a vstupné je doporučené. A to s výjimkou externího koncertu v areálu přírodního amfiteátru v zámeckém parku. Ten se 7. srpna rozezní se nenapodobitelně originální hudbou populárního Dan Bárty & Illustratosphere. Na našem festivalu skupina představí dlouho očekávané páté řadové album “Kráska a zvířený prach” a předprodej vstupenek již běží na portále Ticketportal. Těšíme se na hudební setkání v kostele sv. Bartoloměje i jinde, festival jeho hudebně-duchovní občerstvení je tady právě pro Vás!

Marek Výborný

organizační výbor festivalu