Heřmanoměstecké hudební léto nabídne Sedláčkovo kvarteto a koncert o svobodě

Mezinárodní festival „Hudební léto v kostele sv. Bartoloměje“ v Heřmanově Městci má před sebou svoji druhou polovinu. Již tuto neděli 8. srpna můžete strávit ve společnosti cenami ověnčeného Sedláčkova kvarteta. Koncert v jejich podání nese označení „Posel svobody“. Jde o neobvyklý název pro velmi zajímavý program. Odkazuje se především k druhému číslu programu, totiž smyčcovému kvartetu Rafaela Kubelíka. Tento geniální dirigent a emigrant se, právě jako symbol měnící se doby, vrací v roce 1990 ke „své“ České filharmonii a diriguje ji na Staroměstském náměstí v Praze. Je především zásluhou Sedláčkova kvarteta, že na programy koncertů zařazují i smyčcové kvartety tohoto osobitého českého umělce. Jako první ale zazní smyčcový kvartet Hanse Rotta, komponovaný v roce 1879. Zazní v české premiéře právě na našem festivalu v Heřmanově Městci. O tomto předčasně zemřelém géniovi se vyjádřil Gustav Mahler: „To, co v něm dějiny hudby ztratily, nelze dohlédnout…“ V závěru koncertu zazní asi nejhranější komorní dílo Antonína Dvořáka – smyčcový kvartet F dur, op. 96 „Americký“. Dílo napsané  v USA, plné lehkosti a radosti charakterizuje i Dvořákův přípis na konci partitury: „Zaplať pán Bůh. Jsem spokojen. Šlo to rychle!“.

Nenechte si tedy ujít tuto tradiční i nevšední hudební nabídku v podání špičkového smyčcového Sedláčkova kvarteta. Koncert začíná v neděli v 17 hodin a vstupné je na místě dobrovolné/doporučené ve výši 150,- Kč. Těšíme se na Vás.

Marek Výborný

Organizační výbor festivalu