HEJ ROMALE přineslo netradiční osvěžení Hudebního léta v Heřmanově Městci

V neděli 24. června pokračoval XIV. ročník mezinárodního festivalu „Hudební léto v kostele sv. Bartoloměje“ druhým koncertem nazvaným HEJ, ROMALE! Zkouškou prošla zvláště kapacita kostela, která byla ještě navýšena o několik desítek míst. Kostel byl zcela zaplněn a více jak 400 posluchačů bylo svědky dvouhodinového emotivního hudebního zážitku. Unikátní projekt přiblížil romskou kulturu v autentickém podání romského dětského pěveckého sboru. Koncert uvedli hudebníci České filharmonie, 70 romských dětí z Chrudimska a Vysokomýtska pod vedením paní Idy Kelarová a členové sboru Čhavorenge. Koncert byl vyvrcholením celoroční práce s romskými dětmi z vyloučených lokalit Chrudimska a Vysokomýtska ve spolupráci s organizací Šance pro Tebe.  Tyto děti během roku poznávaly sebe, svou identitu a tradice, ze kterých vycházejí, a zároveň společně vytvářely něco krásného a silného. „Romským dětem chybí pocit, že jsou ve společnosti vítané. Jejich cesta ven ze začarovaného kruhu romských ghett do světa, kde se od nich něco očekává, mohou si věřit a mohou něco dokázat, je jednou z nejtěžších cest,“ říká Ida Kelarová. Věřím, že i náš festivalový koncert přispěl k tomu, že děti na této cestě urazily další kus. Lze tak soudit i podle nadšených ovací publika, ve kterém nechyběli ani jejich rodiče a přátelé.

Poděkování potom patří těm, kteří celý projekt vedou a řídí, paní Idě Kelarové, chrudimské Šanci pro Tebe s paní Sophií Dvořákovou a České filharmonii včele s vedoucím vzdělávacích programů panem Petrem Kadlecem. Díky za neopakovatelnou atmosféru, které přinesla nový střípek do mozaiky Hudebního léta.

První červencový koncert nás vrátí ke klasické hudbě. Za barokní varhany v kostele sv. Bartoloměje usedne přední současný český varhaník Pavel Svoboda a tóny varhan spojí s trubkou Marka Zvolánka v programu „Pocta Maurici Andrému“. Těšíme se na Vás v neděli 8. července v 17 hodin. A součástí bude i krátký výklad k historii barokních varhan, který podá Petr Koukal z Národního památkového ústavu. Po skončení koncertu budou mít potom návštěvníci jedinečnou možnost si prohlédnout varhany zblízka i s odborným výkladem.

Marek Výborný