Noc kostelů 2016 ve znamení 60. výročí sboru ČCE, liturgických předmětů, Skácela i koncertu marimby

noc-kostelu-2016Noc kostelů letos připadá na pátek 10. června. Mottem v letošním roce je verš z Janova Zjevení 21, 25 „Jeho brány zůstanou ve dne otevřené, noc tam už nebude“. Myšlenka otevřít kostely v noci vznikla před jedenácti lety ve Vídni, kde také v roce 2005 proběhla první Noc kostelů – „Lange Nacht der Kirchen“. V roce 2010 se Noc kostelů konala již v celé České republice, v roce 2011 poprvé na Slovensku a o rok později také v Estonsku. V loňském roce se do Noci kostelů v České republice zapojilo více než 1400 kostelů, ve kterých připravili pořadatelé pro návštěvníky na 8 000 programů. O mimořádném zájmu veřejnosti o program Noci kostelů svědčí i více než 450 000 návštěvnických vstupů zaznamenaných během večera a noci.

Také letos budou moci návštěvníci ve stovkách otevřených kostelů poznávat a obdivovat duchovní a umělecké skvosty křesťanství, které nejsou pouze výrazem minulosti, ale i živé přítomnosti. O tom svědčí i bohatý kulturně-duchovní program, v němž opět nebudou chybět koncerty, komentované prohlídky, workshopy nebo divadelní představení, možnost nahlédnout do kostelních sakristií či klášterních zahrad, vystoupat na věže či sestoupit do starobylých krypt, prožít liturgii, nebo jen v tichém zastavení vnímat to, co bylo inspirací pro stavitele křesťanských chrámů. Podrobnosti a program na všech místech ČR najdete na www.nockostelu.cz. Neváhejte vyrazit!

Jsme rádi, že program Noci kostelů v Heřmanově Městci připravujeme společně jako zástupci všech tří křesťanských společenství. A co nás v pátek 10. června čeká: začneme společně v 19:30 v kostele sv. Bartoloměje, kde po ekumenickém zahájení, přivítání a krátké modlitbě nabídneme téma „Liturgických čili bohoslužebných předmětů“. Bude otevřena malá výstava těchto předmětů (potrvá celý víkend až do zahajovacího festivalového koncertu v nedělní podvečer) s odborným výkladem a besedou. Následovat bude tradiční hudební program. Letošním minikoncertem pro Noc kostelů bude vystoupení tympanistky Komorní filharmonie Pardubice Cécile Boiffin, která nám představí netradiční nástroj – marimbu. Nenechte si ujít tuto unikátní možnost slyšet tento netradiční hudební nástroj. Při svíčkách a nočním tichu bude kostel otevřen až do 22:30 hod. Společně zavítáme do evangelického sborového domu, kde budeme od 21:20 hod. svědky prezentace k aktuálnímu 60. výročí samostatného sboru v Heřmanově Městci. V Husově sboru se potom můžeme těšit od 22:00 hod. na literární pásmo poezie Jana Skácela v podání Katky Francová a Dušana Hřebíčka. A Noc kostelů již tradičně uzavřeme modlitbou a ztišením letos v kostelíku Panny Marie. Do programu můžete kdykoli vstoupit či si vybrat jen jeho část. Kostely a sbory jsou otevřené pro Vás!

Plakát ke stažení zde

Jan Plecháček, Alena Tučková, Marek Výborný