Varhany provázel v rámci Hudebního léta v Heřmanově Městci skvostný hlas Romana Janála

Druhou polovinu XIII. ročníku mezinárodního festivalu „Hudební léto v kostele sv. Bartoloměje“ otevřel v neděli 23. července koncert nazvaný „Lesk a virtuozita duchovních písní klasicismu“. Představil se v něm jeden z nejlepších současných českých barytonistů patřící i k evropské špičce pěveckého umění, sólista Národního divadla v Praze i Brně, Roman Janál. Za varhany usedl známý český varhaník a organolog Václav Uhlíř. „Když zpívám, jsem zcela zaměstnán tím, abych správně interpretoval. Koncentrace a vnitřní nasazení je tak silné, že můj mozek nemá šanci zabrousit jinam. Aby moje sdělení bylo naprosto věrohodné, nesmí mně žádná myšlenka uniknout mimo výkon.“  V duchu těchto slov Roman Janál  uvedl ukázky méně známé písňové tvorby Mozarta, Beethovena i českého Leopolda Koželuha. Václav Uhlíř se s nemenší bravurou popasoval s díly klasicistních skladatelů, která často v původní verzi ani nebyla psána pro varhany. Skutečným vyvrcholením koncertu potom bylo uvedení několika Biblických písní Antonína Dvořáka, které byly hudební i duchovní tečkou za tímto skvělým koncertem.      

K filosofii festivalu od jeho počátku patří také dávat prostor mladým začínajícím uměleckým nadějím. V rámci Hudebního léta vystoupí po dvou letech opět vynikající studenti z řady států celého světa (Dánsko, USA, Čína, Švédsko a další). Tyto mladé hudební naděje se aktuálně účastní pod vedením špičkových lektorů Mezinárodních smyčcových kurzů prof. Milana Vítka v Litomyšli. Nejen svůj studijní program představí na našem festivalovém koncertu v neděli 6. 8. od 17 hodin. Dle zkušeností ze spolupráce s tímto hudebním projektem víme, že posluchači se mohou těšit na skutečně brilantní virtuózní výkony. Nenechte si je ujít!

 

Marek Výborný

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *