Koncert k poctě L. van Beethovena zahájil Hudební léto v Heřmanově Městci

XIII. ročník mezinárodního festivalu „Hudební léto v kostele sv. Bartoloměje“ má za sebou nedělní zahajovací koncert. Setkal se s nadšenými ovacemi publika, které zaplnilo kostel sv. Bartoloměje. A jak indický dirigent Debashish Chaudhuri, tak skvělá klarinetistka Anna Paulová byli skutečnými ozdobami zahajovacího koncertu.

Po úvodní české stopě v podobě až romanticky znějící Suity pro smyčce Leoše Janáčka zazněl právě slavný Mozartův Koncert pro klarinet a orchestr A dur. Vskutku klenot mezi všemi instrumentálními koncerty, které byly kdy zkomponovány, dal vyniknout umění mladé laureátky mezinárodní soutěže Pražského jara 2015 Anně Paulové. Vyvrcholení koncertu potom obstarala Beethovenova Symfonie č. 1 C dur v brilantním podání Komorní filharmonie Pardubice. Energický dirigent indického původu Debashish Chaudhuri dodal celému provedení nevšední ráz plný zaujetí pro drobné detaily i plnost zvuku celého orchestru. Závěrečný aplaus publika byl vyjádřením a oceněním nejen kvality interpretace skvěle připraveného orchestru, ale i vyjádřením pocty autorovi samotnému. Evropská hudební scéna si v letošním roce připomíná 190. výročí od úmrtí tohoto velikána a festival se připojil k připomenutí této osobnosti vídeňského klasicismu.

Po tomto hudebním skvostu pokračuje festival za 14 dní v neděli 25. června od 17 hodin externím koncertem na nádvoří heřmanoměsteckého zámku, kde se představí proslulý slovenský soubor Cigánští Diabli.  Unikátní projekt „Ohnivá klasika“ nabídne hudební aranžmá skladeb klasiků, jako jsou J. Brahms, N. Paganini či G. Bizet v ohnivém spojení s hudebními žánry etno, world music, jazz, cikánská hudba, flamenco a mnohé další. Budeme svědky jedinečného stylu známého jako „Gypsy Devils Style“. Vstupenky na tento koncert je možné zakoupit či rezervovat na TIC v Heřmanově Městci. Další koncerty potom budou následovat v pravidelném rytmu 14 dnů. Využijte nabídky společné oslavy krásné hudby prezentované špičkovými interprety pro vnímavé a pozorné publikum.

Marek Výborný

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *