Ohnivá klasika Cigánskich Diablů zněla nádvořím zámku v Heřmanově Městci

Pro externí koncert XIII. ročníku mezinárodního festivalu „Hudební léto v kostele sv. Bartoloměje“, který se uskutečnil na nádvoří heřmanoměsteckého zámku, přijal pozvání proslulý slovenský soubor Cigánští Diabli s uměleckým vedoucím Ernestem Šarközim. Unikátní projekt „Ohnivá klasika“, připravený právě pro náš festival, nabídl hudební aranžmá skladeb klasiků, jako jsou Niccolo Paganini či Georges Bizet, v ohnivém spojení s hudebními žánry cikánské hudby, flamenca a mnoha dalších. Virtuózní umění jednotlivých hráčů doslova zvedalo publikum z lavic. Sledovat jednoho z nejlepších cimbalistů na světě Ernesta Šarköziho, virtuózní sólové variace klarinetisty Zoltána Grunzi i umění dalších členů souboru bylo skutečnou uměleckou lahůdkou. Koncert i jednotlivé skladby mnohokrát přerušily ovace publika, které s postupujícím časem koncertu stále více ožívalo a souznělo s melodiemi a uměním „Cigánů“. Závěrečný potlesk ve stoje ze strany zaplněného nádvoří zámku byl zaslouženým vyjádřením obdivu k nevšednímu hudebnímu zážitku, který koncert přinesl.

 

Hudební léto, které zažilo další ze svých povedených uměleckých počinů, pokračuje v pravidelném rytmu 14 dnů a to již v „domovských“ festivalových kulisách kostela sv. Bartoloměje. V neděli 9. července se zde od 17 hodin představí ve svých slavnostních uniformách Žesťový kvintet Hudby Hradní stráže a Policie ČR. Připraven bude program nazvaný „Síla skvostů baroka a klasicismu“. V podání žesťů – trubek, lesního rohu, trombónu a tuby se můžete těšit a skladby W. A. Mozarta, J. S. Bacha. G. F. Händela a řady dalších. Využijte nabídky společné oslavy krásné hudby prezentované špičkovými interprety pro vnímavé a pozorné publikum.

 

Marek Výborný

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *