Vánoční koncert přinese i melodie populárního Jiřího Pavlici

Pěvecký sbor Vlastislav připravuje pro všechny milovníky vánoční hudby a zpěvů tradiční VÁNOČNÍ KONCERT. Půvabné vánoční koledy a zpěvy přednesou jak dětský pěvecký sbor „Písnička“ Základní školy v Heřmanově Městci, tak i PS Vlastislav a hosté.

Vrcholem koncertu bude uvedení dvou výraznějších vánočních skladeb. Poprvé v Heřmanově Městci zazní „Valašská jitřní mše pastorální“ od Jaroslava Křičky. Dílo, které vzniklo ve válečném roce 1941, nese místy znaky stísněnosti a naopak v některých částech naděje související s protektorátní dobou. Dílo si získalo záhy obrovskou popularitu i pro svůj lidový český text Františka Táborského. Valašskou jitřní uvede Komorní orchestr Jaroslava Kociana, pěvecký sbor Vlastislav společně s hostujícím PS Salvátor z Chrudimi pod taktovkou Jany Mimrové.

Vrcholem letošního Vánočního koncertu bude uvedení „Missi brevis pastoralis“ (mše pro sóla, smíšený sbor, varhany, orchestr, tympány a zvony) Jiřího Pavlici. Tato významná postava české hudební scény je známá hlavně coby umělecký vedoucí souboru Hradišťan. Z jeho skladatelských počinů na poli klasické hudby uvedou spojené sbory Vlastislav a Bendl Česká Třebová společně se sólisty a Komorním orchestrem Jaroslava Kociana Ústí nad Orlicí pod taktovkou Bohuslava Mimry uvedenou Missu brevis pastoralis. „První podoba skladby vznikla v roce 1997 jako idylická vzpomínka na vlastní dětský svět plný rodičovské lásky a rodinné harmonie, kdy běh všech věcí byl spojen svorníkem maminčina úsměvu a tatínkovy shovívavosti. V roce 1999 jsem svoji „Malou mši“ dopracoval a jako poslední dokončil část Sanctus, která v sobě nese radost z očekávání narození naší dcery. … Přál bych si, aby se neztratilo nic z původní představy harmonického dětství a současně, aby toto nové uchopení v sobě odráželo potřebu současného chápání vánočního poselství – poselství naděje, lásky a zrození nového života. Vždyť v kontextu dnešního světa se zdá být stále aktuálnějším a naléhavějším,“ uvedl ke svému dílu Jiří Pavlica v roce 2014.

Věříme, že tomuto přání Jiřího Pavlici budeme nápomocni a i letošní vánoční koncert přiláká mnohé posluchače z širokého okolí. Všichni jste srdečně zváni ke krátkému odpočinutí od předvánočního shonu v neděli 17. prosince v 16.30 hod. do heřmanoměstecké zrekonstruované sokolovny. Předprodej vstupenek běží již nyní v TIC na nám. Míru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *