Mozarta připomnělo heřmanoměstecké Hudební léto skvělým provedením Serenády Gran partita

Předposlední červencovou nedělí se XII. ročník festivalu „Hudební léto v kostele sv. Bartoloměje“ překlopil do své druhé poloviny. Na jejím začátku jsme se ještě jednou vrátili k letošnímu jubilantu W. A. Mozartovi. Komorní dechový soubor Philharmonia Octet Prague se svými hosty, který je tvořen sólisty předních českých i zahraničních orchestrů a špičkovými hráči na klarinety, lesní rohy, hoboje, basetové rohy a fagoty, uvedl Mozartovu velmi oceňovanou Serenádu B dur Gran partita pro 12 dechových nástrojů a kontrabas. Již první část koncertu s dechovým oktetem L. van Beethovena předznamenala  vysokou úroveň všech umělců, kde, ač v komorní souboru, každý svým způsobem interpretuje sólový part. Gran partitu kladoucí důraz na hudební barevnost i kontrast celé kompozice napsal Mozart ve Vídni v letech své největší slávy. Provedení díla, které bylo uvedeno v celém rozsahu, což samo o sobě nebývá pro svoji náročnost zvykem, bylo bezesporu jedním z vrcholů celého letošního festivalu. Do posledního místa zaplněný kostel sv. Bartoloměje mohl na závěr aplaudovat viditelně vyčerpaným interpretům, kteří předvedli mistrovský výkon světového formátu, který byl velkolepou poctou W. A. Mozartovi.

Mottu letošního ročníku „Výročí v ozvěnách festivalu“ zůstaneme věrní i na začátku srpna. V neděli 7. srpna připomeneme velkého Čecha na světovém hudební poli – Antonína Dvořáka, který se narodil v Nelahozevsi právě před 175 lety. Smyčcové Heroldovo kvarteto s kontrabasistou Martinem Zelenkou uvedou jeho „Americký“ smyčcový kvartet a Smyčcový kvintet G dur. Skladby, které představují osobitý Dvořákovský styl jeho vrcholného období, slibují další nevšední hudební zážitek.  Koncert začíná v 17 hodin v kostele sv. Bartoloměje v Heřmanově Městci.

Marek Výborný

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *