Dvořákovský podvečer heřmanoměsteckého Hudebního léta přinesl skvělé ohlasy

Nejen Mozart či Karel IV., ale i světoznámý hudební skladatel Antonín Dvořák, jehož 175 let od narození si letos připomínáme, se stal nosným motivem jednoho z koncertů XII. ročníku festivalu „Hudební léto v kostele sv. Bartoloměje“.  První srpnovou neděli vystoupilo v rámci festivalu smyčcové Heroldovo kvarteto s kontrabasistou Martinem Zelenkou. Heroldovo kvarteto, nesoucí název po významném profesorovi hry na violu Pražské konzervatoře Jiřím Karlu Heroldovi, se představilo jako špičkové komorní uskupení složené z předních českých hudebníků mladší generace. Jednotliví hráči zaujali posluchače skvělými výkony, které podpořila i atmosféra zcela zaplněného barokního kostela sv. Bartoloměje. Dvořákův „Americký“ smyčcový kvartet ohromuje svojí melodickou fantazií a bezprostředností. Nadšené publikum ocenilo osobitý přístup interpretů k tomuto jednomu z nejhranějších komorních děl světové hudby. Smyčcový kvintet G dur provedený ve spolupráci s kontrabasistou Martinem Zelenkou byl potom dalším důkazem Dvořákova osobitého kompozičního slohu. Zcela po právu si všech pět umělců vysloužilo dlouhotrvající potlesk více jak 150 posluchačů.

Před námi jsou dva závěrečné festivalové koncerty, které budou vskutku výjimečné. Tím prvním v neděli 21. 8. se připojíme k oslavám 700. výročí narození římského císaře a českého krále Karla IV., které rezonují českou kulturou po celý rok. Špičkové vokální uskupení Schola Gragoriana Pragensis s Davidem Ebenem se v programu „Carolus IV. – rex et imperator“ pokusí vytvořit barevnou hudební mozaiku z repertoáru, který byl úzce spjatý s osobou či působením Karla IV. Koncert začíná tradičně v 17 hodin v kostele sv. Bartoloměje v Heřmanově Městci. A festivalové finále špičkového japonského orchestru Shinagawa junior string orchestra Tokyo pod taktovkou Reiji Inda potom celý festival uzavře v pondělí 29. srpna.

Marek Výborný

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *