Koncert v kostele sv. Bartoloměje v rámci XIII. Setkání pěveckých sborů

Vždy jednou za dva roky v květnu si dají dostaveníčko v Heřmanově Městci pěvecké sbory nejen z regionu východních Čech. A je i pro propagaci našeho města příznivé, že ohlasy těchto setkání jsou natolik pozitivní, že zájem o účast na tomto festivalu roste a to až do té míry, že v letošním roce jsme museli z organizačních důvodů řadu zájemců odmítnout. Již XIII. Setkání pěveckých sborů spojené s přehlídkou jejich vlastní činnosti a úspěchů se uskuteční v sobotu 20. května. Setkání navazuje na dlouhou tradici hudby a zpěvu v našem městě a připomíná také významného rodáka Josefa Plavce. Pěvecký sbor Vlastislav si letošním festivalem také připomene 155. výročí svého založení. Dopoledne od 10:00 hod. proběhnou dva samostatné koncerty vybraných hostujících sborů v Synagoze a v  kostele sv. Bartoloměje. Odpoledne se potom od 15:00 hodin uskuteční ve venkovních prostorách nádvoří Zámku v Heřmanově Městci (v případě nepříznivého počasí v prostorách sokolovny) samotná přehlídka všech deseti sborů. Společným programem na závěr  – bezmála 300 zpěváků (!) – bude uvedení Sboru židovských otroků z opery Nabucco Giuseppe Verdiho v italském originále a „Chorální fantasie“, op. 80 Ludwiga van Beethovena se Symfonickým orchestrem Konzervatoře Pardubice, sólovým klavírem v podání Markéty Výborné pod taktovkou Tomáše Židka. Tímto chceme připomenout letošních 190 let od úmrtní tohoto klasika světové hudby. Toto dílo bylo podkladem pro Beethovenovu devátou symfonii a tóny velkolepé „Ódy na radost“ uslyšíte i zde v monumentálním závěru.

A na koho se můžete těšit? Rádi zveme vždy jeden či dva sbory z jiných regionů. Letos to budou PS Dech Vlašim a PS Svatopluk ze Žďáru nad Sázavou. Pozvání přijali i naši přátelé ze sboru Doubravan z Chotěboře. Dále se setkání zúčastní PS Foerster z Jičína, pardubické Continuo, známý královéhradecký PS Jitro, sbor Familia Cantorum z Letohradu, mladý chrudimský sbor Salvátor a také PS Konzervatoře Pardubice.

Nenechte si ujít ať již dopolední koncerty, tak zvláště velkolepé vystoupení všech sborů odpoledne na nádvoří zámku. Na dopolední koncerty je vstupné dobrovolné, vstupenky na odpolední program je možné zakoupit v IC na Náměstí Míru. Srdečně zve pořádající pěvecký sbor Vlastislav.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *