Varhany provázel v rámci Hudebního léta v Heřmanově Městci skvostný hlas Romana Janála

Druhou polovinu XIII. ročníku mezinárodního festivalu „Hudební léto v kostele sv. Bartoloměje“ otevřel v neděli 23. července koncert nazvaný „Lesk a virtuozita duchovních písní klasicismu“. Představil se v něm jeden z nejlepších současných českých barytonistů patřící i k evropské špičce pěveckého umění, sólista Národního divadla v Praze i Brně, Roman Janál. Za varhany usedl známý český varhaník a organolog Václav Uhlíř. „Když zpívám, jsem zcela zaměstnán tím, abych správně interpretoval. Koncentrace a vnitřní nasazení je tak silné, že můj mozek nemá šanci zabrousit jinam. Aby moje sdělení bylo naprosto věrohodné, nesmí mně žádná myšlenka uniknout mimo výkon.“  V duchu těchto slov Roman Janál  uvedl ukázky méně známé písňové tvorby Mozarta, Beethovena i českého Leopolda Koželuha. Václav Uhlíř se s nemenší bravurou popasoval s díly klasicistních skladatelů, která často v původní verzi ani nebyla psána pro varhany. Skutečným vyvrcholením koncertu potom bylo uvedení několika Biblických písní Antonína Dvořáka, které byly hudební i duchovní tečkou za tímto skvělým koncertem.      

K filosofii festivalu od jeho počátku patří také dávat prostor mladým začínajícím uměleckým nadějím. V rámci Hudebního léta vystoupí po dvou letech opět vynikající studenti z řady států celého světa (Dánsko, USA, Čína, Švédsko a další). Tyto mladé hudební naděje se aktuálně účastní pod vedením špičkových lektorů Mezinárodních smyčcových kurzů prof. Milana Vítka v Litomyšli. Nejen svůj studijní program představí na našem festivalovém koncertu v neděli 6. 8. od 17 hodin. Dle zkušeností ze spolupráce s tímto hudebním projektem víme, že posluchači se mohou těšit na skutečně brilantní virtuózní výkony. Nenechte si je ujít!

 

Marek Výborný

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *